حقیقت یا واقعیت؟ مسأله این است!

۱۳۹۴/۱/۴ ۱۲:۵۳:۲۱دی ۸ام, ۱۳۹۱|دسته موضوعی: سیاست، جامعه و اخبار|برچسب ها: , |۱ ديدگاه

حقیقت یا واقعیت؟ مسأله این است!

واژه حقیقت واژه‌ای است که از واژه عربی “حقیقه ” وارد فارسی شده‌است. معادل انگلیسی واژه حقیقت واژهٔ Truth می‌باشد.

حقیقت شامل ذات هر چیزی بوده و غیر قابل تغییر است و به همین دلیل بر خلاف واقعیت امری است که لزوما با برهان‌های علمی قابل اثبات نیست؛ در بسیاری موارد حقیقت (به دلیل اینکه از دسترس انسان به حیطه ذات به دور است) به نوع نگرش افراد بستگی پیدا می کند، بطور مثال واقعیت و حقیقت واقعه کربلا را می‌توان به دو صورت بیان کرد:

واقعیت: حسین  و یارانش به سمت کوفه حرکت کردند، لشکریان یزید در محلی به نام کربلا بر آنها حمله کردند، و حسین کشته شد. و یزید پیروز این جنگ بود.

اما حقیقت به عقیده یک راوی عادل از این واقعیت می‌تواند این باشد:

در واقعه کربلا امام حسین و یاران با وفایش برای نجات دین اسلام تصمیم به هجرت به کوفه گرفتند. اما لشکریان یزید ملعون به آنان حمله کردند و در این واقعه امام حسین(ع) به شهادت رسید، او توانست با نثار خون خود اسلام را زنده نگاه دارد و به حق او پیروز این میدان بود.

و اما راوی دیگر می‌تواند این طور آن را بیان کند:

حسین بن علی با سوء استفاده از نسبت خانوادگی خود با پیامبر با گروه اندکی فتنه‌گر برای محاربه با حضرت یزید خلیفهٔ مشروع مسلمین به کوفه حمله کرد. امپراتوری استکباری روم و باقی‌ماندهٔ سلطنت‌طلبان ایرانی و منافقین خوارج هم به حمایت از او پرداخته و به تفرقه در میان مسلمانان و ضعف نظام اسلامی امیدوار شده بودند. مردم کوفه که ابتدا تحت تأثیر سفسطه‌های او قرار گرفته بودند با خطبه‌های روشنگرانهٔ عبیدالله بن زیاد به حقیقت موضوع آگاه شده و حماسهٔ بصیرت آنان در روز عاشورا طومار حیات فتنه‌گران را درهم پیچید.

اگر در ریشهٔ واژگان حقیقت و واقعیت دقیق شویم، تفاوت‌هایی را مشاهده می‌کنیم، ریشهٔ کلمهٔ حقیقت، “حق” به معنای راستی و درستی است و ریشهٔ کلمهٔ واقعیت، “وَقَعَ” به معنای رویدادن و یا اتفاق افتادن است. حقیقت، اشاره به ماهیت راست و درست دارد و واقعیت اشاره به امور عینی و یا اموری که اتفاق می‌افتند …

استاد ایلیا.م.رام الله نیز تفاوت حقیقت با واقعیت را این گونه توصیف میکنند:

واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست…، حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است اما واقعیت ممکن است چنین نباشد، که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

 (منبع: لغت نامه دهخدا)

يك ديدگاه

  1. داوود ص ۱۳۹۲٫۰۴٫۲۹ در ۰۹:۱۵ - پاسخ دادن

    مرسی

ثبت ديدگاه