چگونه از گروه پیروی نکنیم

در صورت داشتن این پنج ابزار می‌توانیم خطاهای گروه را شناخته، با آن‌ها در این مورد صحبت کرده و مسیر گروه را تغییر دهیم، یا در صورت مقاومت آن‌ها بر گروه شوریده و از آن جدا شویم. اگر چنین انسانی هستیم باید به خود تبریک بگوئیم، چرا که هزینه دادن برای رشد و ترک رفاه برای کمال...

چگونه از گروه پیروی نکنیم

چگونه از گروه پیروی نکنیم

 

در روان‌شناسی اجتماعی این موضوع که انسان بدون اینکه بداند یا حتی بخواهد تحت تاثیر گروهی که در آن قرار دارد رفتار می‌کند اثبات شده است، این موضوع آن‌چنان جدی است که فرد تحت‌تاًثیر گروه رفتارهای غیرمنطقی از خود نشان می‌دهد! شاید روشن‌ترین مصداق تاثیر گروه بر انسان، تاثیر همسالان در نوجوانی باشد، نوجوانانی که متاثر از همسالان، دنیای ویژه‌ی خود را می‌سازند و در آن زندگی می‌کنند (لباس، آرایش، ادبیات و…).

چگونه از گروه پیروی نکنیم

از همین روی هر چند تعامل اجتماعی لازمه‌ی زندگی انسانی است، اما وفاداری «مطلق» به گروه می‌تواند انسانیت او را برباید! چرا که انسان به آزادی و اراده انسان است، در حالی که گروه می‌تواند اندیشه‌ورزی، استقلال رای و رفتار ارادیِ آگاهانه‌ی او را متاثر ساخته و به اسارت برد. برای اینکه بتوانیم در عین‌حالی که از مزایای عضویت در گروه بهره می‌بریم، از آن آزاد هم باشیم، ابزارهایی لازم داریم.

چگونه از گروه پیروی نکنیم

ابزارهای آزاده‌گی:

۱) تفکر انتقادی: شناخت، توانِ تحلیل و استدلالِ منطقی و دوری از احساسات، کمک می‌کند رویدادها، درخواست‌ها و پیشنهادها را قبل از پذیرش بسنجیم. این یک آچار اصلی است!

۲) اندیشه‌ورزی بالفعل: مجهز بودن به آچار اصلی کافی نیست بلکه می‌بایست در هر «انتخابی» از این آچار استفاده کنیم. اندیشه‌ورزی بالفعل یعنی همه‌‌ی رویدادها را از فیلتر تفکر انتقادی عبور دهیم نه اینکه در پاره‌ای از مواقع به دلیل «اعتماد» مطلق به گروه و «غفلت» از این ابزار بهره نبریم.

۳) اخلاق‌مداری: طمع نکنیم و دنبال رسیدن به حقیقت باشیم نه کسب منافع. اگر نفع خود یا گروه را به «درستکاری» ترجیح دهیم با علم به اشتباه، اشتباه خواهیم کرد!

چگونه از گروه پیروی نکنیم

۴) توانایی ابراز وجود: حتی اگر سه شرط پیش گفته را داشته باشیم ولی مهارت ابراز وجود نداشته باشیم باز هم اسیر گروه خواهیم بود. خودپنداره‌ی مخدوش، اعتماد به نفس ضعیف و شخصیتِ منفعل، توان مخالفت با گروه را تقلیل می‌دهد، در چنین حالتی مرتبا دچار نشخوار فکری می‌شویم، با خود کلنجار می‌رویم ولی نمی‌توانیم نظرمان را به صراحت بیان کنیم، حداکثر به صورت خصوصی درِ گوشِ دوستی مورد اعتماد نجوا می‌کنیم اما بالاخره با ظاهری ساکت ولی ذهنی آشفته از گروه تبعیّت می‌کنیم.

چگونه از گروه پیروی نکنیم

۵) توکل به خدا: حتی اگر چهار ابزار فوق را داشته باشیم، باز هم در مواقعی که مخالفت با گروه هزینه‌ی زیادی را به ما تحمیل می‌کند دچار تردید خواهیم شد، وقتی شیطان ما را با فقر و گرسنگی فرزندان‌مان می‌ترساند! از رشد و سرعت گرفتن رقبای‌مان بر حذر می‌دارد! با یادآوری خاطرات مشترک عواطف‌مان را قلقلک می‌دهد، در چنین شرایطی ته دل‌مان می‌لرزد! مگر اینکه خود را به قدرتی مطلق متصل بدانیم، بدون توکل به خدا و اعتماد به او نمی‌توان در برابر چنین وسوسه‌هایی تاب آورد!

چگونه از گروه پیروی نکنیم

در صورت داشتن این پنج ابزار می‌توانیم خطاهای گروه را شناخته، با آن‌ها در این مورد صحبت کرده و مسیر گروه را تغییر دهیم، یا در صورت مقاومت آن‌ها بر گروه شوریده و از آن جدا شویم. اگر چنین انسانی هستیم باید به خود تبریک بگوئیم، چرا که هزینه دادن برای رشد و ترک رفاه برای کمال، خود نشانه‌ی کمال است و این یکی از مصادیقِ واقعی دوست داشتن خود است، اما اگر این چنین نیستیم حتماً باید در اصلاح خود بکوشیم، در غیر این‌صورت اسارت‌مان هیچ‌گاه پایان نخواهد یافت بلکه از گروهی به گروهی دیگر جا‌به‌جا خواهد شد!

 

آیا تاکنون توانسته‌اید قدرتی را که گروه به شما ارزانی می‌کند زیر پای‌تان له کرده و در جهت مخالف آن حرکت کنید؟

آیا تا کنون توانسته‌اید منافع شخصی‌تان را فدا کرده، با گروه همنوا نشوید و با تغییر یک مسیر غلط سرمنشاً تحول باشید؟

حتی اگر چنین تجربه‌هایی نداشته‌اید، لطفا در مورد افکارتان برای‌مان بنویسید، ما از هم یاد می‌گیریم و با هم رشد می‌کنیم…

چگونه از گروه پیروی نکنیم

۸۹ / ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *