4 فایده مشاوره شغلی مشهد

آیا نوجوان، جوان، میانسال یا بازنشسته هستید؟ پس مشاوره شغلی برایتان مفید است! مطالعه و مشاوره در مورد مسائل مرتبط با اشتغال یکی از ضرورت‌های توسعهٔ فردی است، در هر سنی که باشید فرصت کافی برای تغییر و ساختن آینده‌‌ای بهتر وجود دارد.

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

فهرست مطالب

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

قبل از شروع بحث ضروری است که توضیح دهم، واژه‌ی «مشهد» در عنوانِ 4 فایده مشاوره شغلی مشهد برای سئوی بهتر در گوگل اضافه گشته و چندین بار تکرار شده است (تا مقاله برای خوانندگان مشهدی در مرتبه‌ی بالاتری از سایرِ مطالبِ موجود در وب نمایش داده شود)؛ بنابراین مطالبی که در خصوص مشاوره شغلی بیان خواهد شد برای هر کسی در هر نقطه‌ای از جهان مفید است. ❤️🙏

مشاوره شغلی برای چه کسانی مفید است؟ در مقاله 4 فایده مشاوره شغلی مشهد قصد دارم دراین‌خصوص با شما صحبت کنم که مشاوره شغلی برای چه گروه‌های سنی و چرا مفید است.

اختصاص زمان کافی برای مطالعه و پرس‌وجو در مورد مسائل مرتبط با اشتغال یکی از ضرورت‌های توسعه‌ی فردی است، چراکه شغل بیشتر جنبه‌های زندگی ما را متأثر می‌کند و در احساس رضایت از زندگی، بهزیستی روان‌شناختی و حتی سلامت جسمانی‌مان تأثیر قابل‌توجهی دارد؛ شغل نه صرفاً به این دلیل که درآمد حاصل از آن نیازهای اقتصادی و ضروری هر انسانی را تأمین می‌کند، بلکه به این دلیل دارای اهمیت ویژه‌ای است که رابطه‌ی بسیار نزدیکی با تأمین و ارضای نیازهای روان‌شناختی‌مان هم دارد.

4 فایده مشاوره شغلی مشهد و یا 4 گروهی که مشاوره شغلی برایشان مفید است: در یک دسته‌بندی کلی می‌توان گفت مشاور شغلی برای 4 گروه سنی مختلف مفید است، در خصوص هر کدام از این گروه‌های سنی و نفعی که هر یک از مشاوره شغلی می‌توانند برداشت کنند، توضیح مختصری ارائه می‌دهم.

 

✅ 4 فایده مشاوره شغلی مشهد : 1)‌ نوجوانان  

مشاوره شغلی برای این گروه از مراجعان از این منظر مفید است که اولاً در صورت انتخاب اشتباه، بهار عمرشان که بهترین زمان برای بنانهادن زیرساخت‌های لازم برای یک زندگی موفق و رشد و شکوفایی است به یغما می‌رود. در ثانی مواجهه با چالش‌های دوران تحصیل، کسب تجربه و طراحی مسیر توسعهٔ فردی، نیازمند کسب آگاهی از خود است. اما نوجوانان هنوز ابتدای راه هستند، تجربهٔ کافی کسب نکرده‌اند و چه‌بسا خود را به اندازهٔ کافی نمی‌شناسند، در چنین شرایطی اضطراب از رویدادهای آینده و عدم شناخت بازار کار و جامعه، زمینهٔ سردرگمی آنها را ایجاد می‌کند، معمولاً نتیجهٔ این سردرگمی چیزی نیست جز استیصال در تصمیم‌گیری و اشتباه در انتخاب!

این در حالی است که شخص می‌تواند با کمک مشاوره شغلی مشهد به ساختاری منظم از آنچه که هست، مسیری که باید طی کند و مقصدی که باید برسد، دست یابد. همین رویداد مبارک یعنی طراحی مسیر شغلی ، باعث صرفه‌جویی در زمان، انرژی و هزینه‌های هنگفت می‌گردد، نوعی صرفه‌جویی که درهای پیشرفت و رشد را به روی مراجع می‌گشاید و بر سرعت شکوفایی او می‌افزاید.

 

✅ 4 فایده مشاور شغلی مشهد : 2) جوانان

در این قسمت از مقاله در خصوص جوانان توضیح می‌د‌هم. چرا جوانان مخاطب مشاوره شغلی مشهد هستند و دریافت خدمات تخصصی مشاوره برایشان مفید است؛ در این گروه با دودسته از جوانان روبه‌رو می‌شویم:

دستهٔ اول کسانی هستند که انتخاب درستی داشته‌اند و در مسیر رشد و شکوفایی قرار دارند، اما درعین‌حال مسیر شغلی و به‌صورت کلی مسیر زندگی همواره دارای چالش‌های متعدد و متنوعی است، چالش‌های شغلی، فردی، بین‌فردی، دغدغه‌ها و فشارهای محیطی و روان‌شناختی؛ طبعاً خدمات مشاوره شغلی مشهد در حل چنین چالش‌هایی مفید است، چرا که صرفاً مشاوره شغلی نیست و با ارزیابی‌های روان‌شناختی همراه هست.

دسته‌ی دوم، جوانانی هستند که به دلایل گوناگون متأسفانه انتخاب درستی نداشته‌اند، از مسیری که طی کرده‌اند ناراضی‌اند و با تردید، نگرانی، بی‌برنامگی، اهمال‌کاری، بی‌انگیزگی احاطه شده‌اند، تعدادی از این عزیزان کاملاً متوقف شده‌اند، برخی دیگر هم بدون جدّیت و علاقه، بی‌هیچ هدف و برنامه‌ای در مسیری نامعلوم و غیرمفید فرصت‌های خود را می‌سوزانند! باقی‌ماندن در چنین شرایطی و عدم میل و اراده به تغییر می‌تواند پیش‌بینی‌کنندهٔ ناکامی‌های جدی در آینده باشد؛ به همین دلیل این گروه هم لازم است در اولین فرصت به مشاوره شغلی مشهد رجوع کنند.

 

 

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

 

✅ 4 فایده مشاوره شغلی مشهد : 3) میان‌سالان 

در این قسمت مقاله‌ به میان‌سالان رسیده‌ایم پس در مورد این طیف سنی هم توضحیاتی می‌دهم.

در حقیقت فقط نوجوانان و جوانان نیستند که مشاوره شغلی برایشان مفید است، بلکه طیف گسترده‌ای از میان‌سالان هم می‌توانند با کمک مشاوره شغلی مشهد به اهداف خود دست یابند و سطح بالاتری از رضایت شغلی و زندگی را تجربه کنند. شاید با خود بگوئید چرا میان‌سال عزیزی که نیمهٔ عمر خود را سپری کرده است می‌بایست به مشاوره شغلی مشهد رجوع کند؟ جواب این است که در شرایط متعددی میان‌سالان به مشاوره شغلی نیاز پیدا می‌کنند.

اولاً، گاهی تبعات عدم انتخاب درست تا سنین میان‌سالی استمرار می‌یابد و شخص به دلایلی همچون فشار خانواده و اطرافیان، ترس از مشکلات و فشارهای اقتصادی، اهمال‌کاری و عدم اراده، نسبت به اصلاح اشتباه مبادرت نمی‌ورزد و همان مسیر اولیه را لنگ‌لنگان ادامه می‌دهد. اما آیا حرکت در مسیر اشتباه می‌تواند رشد و شکوفایی، احساس رضایت شغلی و به‌تبع آن بهزیستی روان‌شناختی را در پی داشته باشد؟ واقعیت این است که تعداد قابل‌توجهی از میان‌سالان به دلیل عدم تمرکز بر توسعهٔ توانمندی‌های خود در سطحی بسیار پائین‌تر از استعدادهایشان باقی می‌مانند و متأسفانه سطح زندگی پائین‌تری را تجربه می‌کنند.

برخی دیگر با پشتکار و تلاش طاقت‌فرسا به رشد متناسبی می‌رسند و زندگی بهتری برای خود تدارک می‌بینند؛ ولی درعین‌حال انباری از نارضایتی‌ها و مشکلات روان‌شناختی هستند، احساس خوشبختی نمی‌کنند، از جایی که در آن قرار دارند راضی نیستند، مبتلا به خودسرزنشگری‌های متعدد هستند، روز روشنشان تاریک است و شبشان سرد و پرغصه، در یک‌کلام حالشان خوب نیست!

بنابراین برای عزیزان میان‌سال هم مشاوره شغلی مشهد که در حقیقت مشاوره فردی و روان‌شناختی هم هست مفید خواهد بود.

 

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

 

✅ 4 فایده مشاوره شغلی مشهد : 4) بازنشسته‌ها

اما بازنشستگان عزیز که کوله‌باری از تجربه را به دوش دارند هم می‌توانند از 4 فایده مشاوره شغلی مشهد منتفع شوند. دوران بازنشستگی حالت‌های گوناگونی دارد.

اول اینکه، بسیاری از بازنشسته‌ها به دلیل عدم کفایت حقوق بازنشستگی، هزینه‌های بالای زندگی، انتظارات خانواده‌ی گسترده و فرزندان، بیماری اطرافیان و دلایلی ازاین‌دست، متأسفانه مجبورند دوباره مشغول به کار شوند و طبعاً اشتغال مجدد در این شرایط چالش‌های ویژه‌ای ایجاد می‌کند.

دوم اینکه، بیکاری بیماری‌زاست و به‌محض اینکه سوت اتمام کار زده می‌شود و شخص بازنشستگی را تجربه می‌کند بحران‌های مختلف روان‌شناختی (احساس پوچی، بی‌هدفی، بی‌ارزشی، عدم فایده‌مندی و عدم معنا) سرباز می‌کند.

سوم اینکه، این دوران با اتمام مسئولیت‌های شغلی و رهایی از قیودی که در طول زندگی نسبت به آن متعهد بوده‌اند، پنجره‌های جدیدی را به روی اشخاص می‌گشاید، از همین رو بسیاری از عزیزان در همین دوران فرصت شکوفایی استعدادهای خود را می‌یابند و مایل‌اند ثمرهٔ تجربه، آگهی و دانش خود را با جامعه به اشتراک بگذارند.

در هر سه این حالت‌ها باتوجه‌به مسیر طی شده، ارزیابی و بازنگری در آن، می‌توان به فهم بهتر دلایل نارضایتی‌ها، ناکامی‌ها و شکست‌ها دست‌یافت و همچنین نقاط قوت و طلایی آن را بهتر درک نمود و در نتیجه به خودآگاهی کاربردی‌تری نائل شد، سپس برای غنا بخشیدن به فرصت باقی‌ماندهٔ زندگی از آن بهره گرفت؛ بنابراین حداقل نفع مشاوره شغلی مشهد برای این گروه سنی، یافتن راه‌هایی برای ارزشمند کردن باقی‌ماندهٔ عمر است که البته می‌تواند پیش‌بینی‌کنندهٔ سلامت روان‌شناختی و جسمی هم باشد.

 

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

 

اکنون که دانستید مشاوره شغلی برای چه کسانی مفید است، فکر می‌کنم کنجکاو شده باشید که در جلسات مشاوره شغلی چه نکته‌هایی بررسی می‌شود و چه شغلی خوب است؟ آیا برای انتفاع از مزایای شغل خوب باید یکی از مشاغل دهن‌پرکن را برگزینیم؟ آیا برای یک شغل خوب حتماً باید تحصیلات دانشگاهی داشته باشیم؟ سرمایه‌دار باشیم؟ یا نه قضیه چیز دیگری است؟ اینجا رازی نهفته است!

واقعیت این است که کار خوب برای هر شخصی متفاوت است و دلیل این تفاوت به عوامل مهمی مثل «شخصیت»، «استعدادها»، «ارزش‌ها»، «علاقه‌ها»، «واقعیت‌های فردی»، «واقعیت‌های اجتماعی» و «واقعیت‌های جهانی» بستگی دارد. فکر می‌کنم معنای حرف‌هایم را متوجه شده باشید، در واقع از نظر علمی، شغل خوب، شغلی است متناسب با ما؛ متناسب با شخصیت، استعداد، ارزش، علاقه، واقعیت‌های ما، جامعه‌ و جهانی که در آن زندگی می‌کنیم.

موفقیت ما در گرو شناخت و کسب آگاهی از این عوامل است، اگر بتوانیم عوامل فوق را به‌خوبی بشناسیم، با کنار هم نهادن همین آگاهی‌ها به تصویری کامل‌تر و دقیق‌تر از خود دست می‌یابیم. آن وقت می‌توانیم امید داشته باشیم که با حداکثر سرعت به سمت موفقیت حرکت کنیم. مشاور شغلی مراجع را در همین زمینه یاری می‌رساند، به او کمک می‌کند تا با شناخت خود، انتخابی آگاهانه را تجربه نماید.

💟 حالا که گفتگوی‌مان به اینجا کشید پیشنهاد می‌کنم حتماً مقاله‌ای را که در مورد 7 عامل موثر در انتخاب شغل نوشته‌ام مطالعه کنید، در این مقاله توضیح داده‌ام که در جریان انتخاب شغل می‌بایست به چه عوامل مهمی توجه داشت و یک مشاور شغلی چه نکاتی را در فرایند مشاوره مدنظر قرار می‌دهد:

   برای مطالعهٔ مقالهٔ «مشاوره شغلی و 7 عامل موثر در انتخاب شغل» کلیک کنید.  

 

بهتر است این مقاله را با ذکر این استعاره پایان دهم که ما انسان‌ها با هر حرکتی نقشی را در تابلوی نقاشی زندگی خود ترسیم می‌کنیم، تا وقتی سوت پایان نواخته نشده است و هنوز نَفس باقی است می‌توانیم نقش‌های زیباتری به تابلوی اختصاصی و منحصربه‌فردمان بیفزاییم و اثری بهتر از خود به یادگار بگذاریم.

به همین دلیل معتقدم در هر سنی که باشید فرصت کافی برای تغییر و ساختن آیندهٔ بهتر وجود دارد، البته این تغییر سه شرط اساسی دارد: اول اینکه خود به این نتیجه رسیده باشید که نیازمند تغییر هستید. دوم اینکه برای این تغییر اراده نموده و حاضر به پرداخت هزینه‌های آن باشید. سوم اینکه امیدوار باشید و با توکّل به خدا قدم در مسیر جذّاب و البته دشوار رشد و شکوفایی بردارید.

 

در جلسات مشاوره شغلی در کنار شما هستم تا تجربه‌ی زیسته، هیجان‌ها، تصمیمات و رفتارها، مشکلات فردی و بین‌فردی، روابط خانوادگی و کاری‌تان را با هم بازبینی کنیم و احیاناً به گره‌های روان‌شناختی آنها دست یابیم، دستاوردهایی که باتکیه‌بر آن و با کمک هم می‌توانیم نقشه‌ی راه و مسیر بهتری برای آینده‌تان ترسیم کنیم.

 

💟 مشاوره شغلی در مشهد

اگر با خواندن این مقاله کنجکاو شدید بدانید مشاوره شغلی برای چه کسانی، به چه شکلی و در چند جلسه برگزار می‌شود، پیشنهاد می‌کنم مقالهٔ مشاوره شغلی در مشهد را که در همین زمینه نوشته‌ام حتماً مطالعه کنید:

   برای مطالعهٔ مقالهٔ «مشاوره شغلی در مشهد» کلیک کنید.  

91 / 100

لطفاً سؤال یا دیدگاهت رو برام بنویس!

2 پاسخ

 1. سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  من 40 سالمه، در نوجوانی انتخاب رشته‌ اشتباهی کردم و در شغل اشتباهی وارد شدم، هیچ علاقه‌ای به کاری که انجام میدم ندارم، ولی فشار زندگی و خرج زن و بچه باعث شده نتونم تکون بخورم، هر روز که شب میشه روزی هزار بار خودمو به خاطر شرایطی که توش گیر افتادم لعنت می‌کنم. به نظرتون چیکار باید بکنم؟

  1. با سلام و احترام
   محسن عزیز از اعتمادت و از اینکه احساست رو با ما به اشتراک گذاشتی بی‌نهایت ممنونم.
   متأسفم که در چنین شرایطی هستی و البته مطمئنم هر وقت اراده کنی می‌تونی وضعیتت رو تغییر بدی، مفهوم حرفم این نیست که تغییر آسان و سریع میتونه رخ بده، نه ابداً! باید ذهنت رو از حرف‌ها و ادعاهای زرد خالی کنی،‌ اتفاقا تغییر در سن شما دشواره، بیشتر از دشواری طی مسیر در زمان خودش، اما خبر خوش اینه که در عین سختی در دسترسه، ممکنه، شدنیه، فقط کافیه اراده کنی و با یک برنامه معقول کم‌کم راه‌های جدید رو امتحان کنی…
   اگه فک میکنی از من کمکی ساخته است،‌ میتونی از قسمت رزرو وقت مشاوره اقدام کنی.
   به امید بهترین‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 − دو =

آخرین ‌نوشته‌های مشاوره شغلی

آخرین ‌نوشته‌های روان‌شناسی اجتماعی

آخرین ‌نوشته‌های روان‌شناسی عمومی

خاطرات یک روان‌شناس!