۴ فایده مشاوره شغلی مشهد

در این مقاله قصد دارم در خصوص اینکه مشاوره شغلی برای چه کسانی فایده دارد توضیح دهم؛ اختصاص زمان کافی برای مطالعه و پرس‌وجو در مورد مسائل مرتبط با اشتغال یکی از ضرورت‌های توسعه‌ی فردی است، در هر سنی که باشید فرصت کافی برای تغییر و ساختن آینده‌ی بهتر وجود دارد.

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

فهرست مطالب

۴ فایده مشاوره شغلی مشهد

مقدمه

در مقاله ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد قصد دارم دراین‌خصوص با شما صحبت کنم که مشاوره شغلی برای چه گروه‌های سنی مفید است. قبل از شروع بحث ضروری است که توضیح دهم، واژه‌ی «مشهد» در عنوانِ « ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد » برای سئوی بهتر در گوگل اضافه گشته و چندین بار تکرار شده است (تا مقاله برای خوانندگان مشهدی در مرتبه‌ی بالاتری از سایرِ مطالبِ موجود در وب نمایش داده شود)؛ بنابراین مطالبی که در خصوص مشاوره شغلی بیان خواهد شد برای هر کسی در هر نقطه‌ای از ایران مفید است.

اختصاص زمان کافی برای مطالعه و پرس‌وجو در مورد مسائل مرتبط با اشتغال یکی از ضرورت‌های توسعه‌ی فردی است، چراکه شغل بیشتر جنبه‌های زندگی ما را متأثر می‌کند و در احساس رضایت از زندگی، بهزیستی روان‌شناختی و حتی سلامت جسمانی‌مان تأثیر قابل‌توجهی دارد؛ شغل نه صرفاً به این دلیل که درآمد حاصل از آن نیازهای اقتصادی و ضروری هر انسانی را تأمین می‌کند، بلکه به این دلیل دارای اهمیت ویژه‌ای است که رابطه‌ی بسیار نزدیکی با تأمین و ارضای نیازهای روان‌شناختی‌مان هم دارد.

۴ فایده مشاوره شغلی مشهد و یا ۴ گروهی که مشاوره شغلی برایشان مفید است

در یک دسته‌بندی کلی می‌توان گفت مشاور شغلی مشهد برای ۴ گروه سنی مختلف مفید است، در خصوص هر کدام از این گروه‌های سنی توضیح مختصری ارائه می‌دهم.

 

نوجوانان در مقاله ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد

مشاوره شغلی برای این گروه از مراجعان از این منظر مفید است که اولاً در صورت انتخاب اشتباه، بهار عمرشان که بهترین زمان برای بنانهادن زیرساخت‌های لازم برای یک زندگی موفق و رشد و شکوفایی است به یغما می‌رود. در ثانی مواجه با چالش‌های دوران تحصیل، کسب تجربه و طراحی مسیر توسعه‌ی فردی، نیازمند کسب آگاهی از خود است. اما نوجوانان هنوز ابتدای راه هستند، تجربه‌ی کافی کسب نکرده‌اند و چه‌بسا خود را به اندازه‌ی کافی نمی‌شناسند، در چنین شرایطی اضطراب از رویدادهای آینده، عدم شناخت کافی از توانایی‌ها، ارزش‌ها و علاقه‌ها، عدم شناخت از بازار کار و جامعه، زمینه‌ی سردرگمی آنها را ایجاد می‌کند و چه‌بسا نتیجه‌ای جز استیصال در تصمیم‌گیری و اشتباه در انتخاب نداشته باشد.

این در حالی است که مراجع می‌تواند با کمک مشاوره شغلی مشهد به ساختاری منظم از آنچه که هست، مسیری که باید طی کند و مقصدی که باید برسد، دست یابد. همین رویداد مبارک یعنی طراحی مسیر شغلی، باعث صرفه‌جویی در زمان، انرژی و هزینه‌های هنگفت می‌گردد، نوعی صرفه‌جویی که درهای پیشرفت و رشد را به روی مراجع می‌گشاید و بر سرعت شکوفایی او می‌افزاید.

 

جوانان

در این قسمت از مقاله‌ی ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد در خصوص جوانان توضیح می‌د‌هم. چرا جوانان مخاطب مشاور شغلی مشهد هستند و دریافت خدمات تخصصی مشاوره برایشان مفید است؛ در این گروه با دودسته از جوانان روبه‌رو می‌شویم:

دسته‌ی اول کسانی هستند که انتخاب درستی داشته‌اند و در مسیر رشد و شکوفایی قرار دارند، اما درعین‌حال مسیر شغلی و به‌صورت کلی مسیر زندگی همواره دارای چالش‌های متعدد و متنوعی است، چالش‌های شغلی، فردی، بین‌فردی، دغدغه‌ها و فشارهای محیطی و روان‌شناختی؛ طبعاً خدمات مشاوره شغلی مشهد در حل چنین چالش‌هایی مفید است، چرا که صرفاً مشاوره شغلی نیست و با ارزیابی‌های روان‌شناختی همراه هست.

دسته‌ی دوم، جوانانی هستند که به دلایل گوناگون متأسفانه انتخاب درستی نداشته‌اند، از مسیری که طی کرده‌اند ناراضی‌اند و با تردید، نگرانی، بی‌برنامگی، اهمال‌کاری، بی‌انگیزگی احاطه شده‌اند، تعدادی از این عزیزان کاملاً متوقف شده‌اند، برخی دیگر هم بدون جدّیت و علاقه، بی‌هیچ هدف و برنامه‌ای در مسیری نامعلوم و غیرمفید فرصت‌های خود را می‌سوزانند! باقی‌ماندن در چنین شرایطی و عدم میل و اراده به تغییر می‌تواند پیش‌بینی‌کننده‌ی ناکامی‌های جدی در آینده باشد؛ به همین دلیل این گروه هم لازم است در اولین فرصت به مشاوره شغلی مشهد رجوع کنند.

 

 

4 فایده مشاوره شغلی مشهد

 

میان‌سالان 

در این قسمت مقاله‌ی ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد به میان‌سالان رسیده‌ایم پس در مورد این طیف سنی هم توضحیاتی می‌دهم. 

در حقیقت فقط نوجوانان و جوانان نیستند که مشاوره شغلی برایشان مفید است، بلکه طیف گسترده‌ای از میان‌سالان هم می‌توانند با کمک مشاوره شغلی مشهد به اهداف خود دست یابند و سطح بالاتری از رضایت شغلی و زندگی را تجربه کنند. شاید با خود بگوئید چرا میان‌سال عزیزی که نیمه‌ی عمر خود را سپری کرده است می‌بایست به مشاوره شغلی مشهد رجوع کند؟ حقیقت این است که در شرایط متعددی میان‌سالان به مشاوره شغلی نیاز پیدا می‌کنند.

اولاً، گاهی تبعات عدم انتخاب درست تا سنین میان‌سالی استمرار می‌یابد و شخص به دلایلی همچون فشار خانواده و اطرافیان، ترس از مشکلات و فشارهای اقتصادی، اهمال‌کاری و عدم اراده، نسبت به اصلاح اشتباه مبادرت نمی‌ورزد و همان مسیر اولیه را لنگ‌لنگان ادامه می‌دهد. اما آیا حرکت در مسیر اشتباه می‌تواند رشد و شکوفایی، احساس رضایت شغلی و به‌تبع آن بهزیستی روان‌شناختی را در پی داشته باشد؟ واقعیت این است که تعداد قابل‌توجهی از میان‌سالان به دلیل عدم تمرکز بر توسعه‌ی توانمندی‌های خود در سطحی بسیار پائین‌تر از استعدادهایشان باقی می‌مانند و متأسفانه سطح زندگی پائین‌تری را تجربه می‌کنند.

برخی دیگر با پشتکار و تلاش طاقت‌فرسا به رشد متناسبی می‌رسند و زندگی بهتری برای خود تدارک می‌بینند؛ ولی درعین‌حال انباری از نارضایتی‌ها و مشکلات روان‌شناختی هستند، احساس خوشبختی نمی‌کنند، از جایی که در آن قرار دارند راضی نیستند، مبتلا به خودسرزنشگری‌های متعدد هستند، روز روشنشان تاریک است و شبشان سرد و پرغصه، در یک‌کلام حالشان خوب نیست!

بنابراین برای عزیزان میان‌سال هم مشاوره شغلی مشهد که در حقیقت مشاوره فردی و روان‌شناختی هم هست مفید خواهد بود.

 

بازنشسته‌ها

اما بازنشستگان عزیز که کوله‌باری از تجربه را به دوش دارند هم می‌توانند از ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد منتفع شوند. دوران بازنشستگی حالت‌های گوناگونی دارد.

اول اینکه، بسیاری از بازنشسته‌ها به دلیل عدم کفایت حقوق بازنشستگی، هزینه‌های بالای زندگی، انتظارات خانواده‌ی گسترده و فرزندان، بیماری اطرافیان و دلایلی ازاین‌دست، متأسفانه مجبورند دوباره مشغول به کار شوند و طبعاً اشتغال مجدد در این شرایط چالش‌های ویژه‌ای ایجاد می‌کند.

دوم اینکه، بیکاری بیماری‌زاست و به‌محض اینکه سوت اتمام کار زده می‌شود و شخص بازنشستگی را تجربه می‌کند بحران‌های مختلف روان‌شناختی (احساس پوچی، بی‌هدفی، بی‌ارزشی، عدم فایده‌مندی و عدم معنا) سرباز می‌کند.

سوم اینکه، این دوران با اتمام مسئولیت‌های شغلی و رهایی از قیودی که در طول زندگی نسبت به آن متعهد بوده‌اند، پنجره‌های جدیدی را به روی اشخاص می‌گشاید، از همین رو بسیاری از عزیزان در همین دوران فرصت شکوفایی استعدادهای خود را می‌یابند و مایل‌اند ثمره‌ی تجربه، آگهی و دانش خود را با جامعه به اشتراک بگذارند.

در هر سه این حالت‌ها باتوجه‌به مسیر طی شده، ارزیابی و بازنگری در آن، می‌توان به فهم بهتر دلایل نارضایتی‌ها، ناکامی‌ها و شکست‌ها دست‌یافت و همچنین نقاط قوت و طلایی آن را بهتر درک نمود و در نتیجه به خودآگاهی کاربردی‌تری نائل شد، سپس برای غنا بخشیدن به فرصت باقی‌مانده‌ی از آن بهره گرفت؛ بنابراین حداقل نفع مشاوره شغلی مشهد برای این گروه سنی، یافتن راه‌هایی برای ارزشمند کردن باقی‌ماندهٔ عمر است که البته می‌تواند پیش‌بینی‌کننده‌ی سلامت روان‌شناختی و جسمی هم باشد.

 

شاید بهتر باشد این مقاله را با ذکر این استعاره پایان دهم که ما انسان‌ها با هر حرکتی نقشی را در تابلوی نقاشی زندگی خود ترسیم می‌کنیم، تا وقتی سوت پایان نواخته نشده است و هنوز نَفس باقی است می‌توانیم نقش‌های زیباتری به تابلوی اختصاصی و منحصربه‌فردمان بیفزاییم و اثری بهتر از خود به یادگار بگذاریم.

به همین دلیل معتقدم در هر سنی که باشید فرصت کافی برای تغییر و ساختن آینده‌ی بهتر وجود دارد، البته این تغییر سه شرط اساسی دارد: اول اینکه شخص خود به این نتیجه رسیده باشد که نیازمند تغییر است. دوم اینکه برای این تغییر اراده نموده و حاضر به پرداخت هزینه‌های آن باشد. سوم اینکه امیدوار باشد و با توکل به خدا قدم در مسیر جذّاب و البته دشوار رشد و شکوفایی بردارد.

 

بعد از توضیحاتی که ارائه دادم، حتماً برایتان این سؤال پیش‌آمده است که در فرایند مشاوره شغلی دقیقاً چه عوامل مؤثری را بررسی می‌کنیم، پاسخ این سؤالتان را در نوشته‌ی دیگری ارائه خواهم نمود.

 

اکنون که با ۴ فایده مشاوره شغلی مشهد آشنا شدید و دریافتید همه‌ی گروه‌های سنی می‌توانند از مشاوره شغلی منتفع شوند، وقت آن است که بگویم در جلسات مشاوره شغلی در کنار شما هستم تا تجربه‌ی زیسته، هیجان‌ها، تصمیمات و رفتارها، مشکلات فردی و بین‌فردی، روابط خانوادگی و کاری‌تان را با هم بازبینی کنیم و احیاناً به گره‌های روان‌شناختی آنها دست یابیم، دستاوردهایی که باتکیه‌بر آن می‌توانیم نقشه‌ی راه و مسیر بهتری برای آینده‌تان ترسیم کنیم.

 

 

۹۱ / ۱۰۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *